EDUSTAJAKOKOUS 2017

Edustajakokous  järjestettiin Jyväskylässä Cumulus Resort Laajavuori -hotellissa 19.-21.5.2017. Edustajakokous on liiton ylin päättävä elin,  jossa päätetään liiton linjoista seuraavaksi viideksi vuodeksi.

Edustajakokouksessa valittiin liitolle valtuusto, hallitus ja puheenjohtajat.

 

Uudistava vaihtoehto -vaaliliiton 35 varsinaista ja 35 varaedustajaa. 
 
ITÄINEN VAALIPIIRI
 
LEIPOMOALA
 
Varsinaiset edustajat:
Eklund Tarja
Hölkki Juha-Pekka
Koskinen Tomi
Ojanen Eija
Piepponen Kiia
 
Varaedustajat:
Autio Jouni
Seppäläinen Tommi
Mertanen Sirkku
Laakso Mervi
 
LIHAVALMISTEALA
 
Varsinaiset edustajat:
Riikonen Kari
Vepsäläinen Pirjo
 
Varaedustajat:
Pystynen Jarno
Stark Johan
 
MAIDONJALOSTEALA
 
Varsinaiset edustajat:
Kaarlenpoika Marko
Tuominen Asko
 
Varaedustajat:
Piiroinen Jukka
Martikainen Kasperi
 
TEOLLISUUDEN ALA
 
Varsinaiset edustajat:
Enqvist Vesa
Itkonen Pirjo
Koski Pia
Laapotti Tarja
Nurminen Anders
   
Varaedustajat:
Harjumaaskola Arto
Hämäläinen Janne
Hauhia Ari
Pilto Kari
 
LÄNTINEN VAALIPIIRI
               
LEIPOMOALA
   
Varsinaiset edustajat:
Mikkonen Aino
  
Varaedustajat:
 
LIHAVALMISTEALA
       
Varsinaiset edustajat:
Niskanen Lauri
Särkkä Kari
Törmä Helena
             
Varaedustajat:
Järvinen Jari
Gerasimow Kari
Nuutinen Sami
              
MAIDONJALOSTEALA
              
Varsinaiset edustajat:
Hietanen Tarja
Parviainen Antti
           
Varaedustajat:
Mäkinen Pasi
Avonius Hannu
       
TEOLLISUUDEN ALA
             
Varsinaiset edustajat:
Färman Taisto
Lehtinen Lauri
Lehtonen Mikko
Paasivirta Helena
Vepsä Tuure
          
Varaedustajat:
Lindroos Sari
Jalonen Vesa
Tukiainen Sanna
Åhman Terhi
Liuko Heimo
        
POHJOINEN VAALIPIIRI
      
LEIPOMOALA
       
Varsinaiset edustajat:
Lempinen Päivi
Ylinen Ari
          
Varaedustajat:
Österåker Helena
Kinnunen Susanna
       
LIHAVALMISTEALA
      
Varsinaiset edustajat:
Alajoki Jaana
Koivisto Petri
Peltola Asko
Rinta-Könnö Janne
Takalo Heidi
        
Varaedustajat:
Lemettinen Mauno
Karjalahti Satu
Toivola Matti
Vuollet Ritva
Lehtimäki Harri
               
MAIDONJALOSTEALA
       
Varsinaiset edustajat:
Mäkelä Eija
            
Varaedustajat:
Lehto Tapio
     
TEOLLISUUDEN ALA
        
Varsinaiset edustajat:
Paananen Seppo
Tuomari Juha
            
Varaedustajat:
Tikkanen Martti
Vuorenmaa Markku